قالب وبلاگ

هاست لينوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سايت و قالب وبلاگ

طراحي وب


90/09/08
م : نکته و نظر ن : رضا رحیمی صحاف

شتر سواری دولا دولا!

برخی شخصیت‎های دولتی این گونه اند که هر بار و در هرجایی که حرف می زنند حرفهایشان حاشیه‎های جالب توجهی پیدا می کند. روزگاری مشایی رئیس دفتر آقای احمدی نژاد با سخنان خود از چنین جایگاهی برخوردار بود  البته هیاهوی زیادی هم حتی از سوی حامیان سابق دولت به‎پا می‎خواست. به هر حال ایشان مدتی‎ست که سکوت کرده و کمتر حرفهای جنجالی می زنند.

در حوزه فرهنگ و کتاب بهمن دری از چنین شرایطی- حال گیریم نه به آن شدت- برخوردار است. یک روز می گوید زوال کلنل چون به زبان دیگری ترجمه و منتشر شده، اجازه انتشار در ایران را ندارد، بار دیگر می گوید هر کتابی اجازه انتشار در وطن خود را دارد، یکبارمی گوید نود در صد کتابهای منتشر شده ارزش خواندن ندارند و الخ.

و حالا هم بخوانید گفته های جدید ایشان را در اردبیل:

« بهمن دری روز سه شنبه در حاشیه بازدید از نمایشگاه سراسری کتاب اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برای حمایت از ناشران فعال در این عرصه، چاپ کتابهایی که محتوای غنی دارند در مدت کمتر از سه روز انجام می گیرد.

به گفته وی همچنین در این راستا و با هدف ترویج مردم به مطالعه کتابهای ارزشمند و جامع به هر ناشر و هر کتابی اجازه حضور در نمایشگاههای سراسری کتاب داده نمی شود.

رسالت اصلی ما مراقبت از محتوای کتاب است

معاون وزیر ارشاد اسلامی مراقبت از محتوای کتاب را رسالت اصلی ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه دانست و اضافه کرد: مراقبت از محتوای کتاب ما را به اهداف نظام اسلامی نزدیک کرده و ترفندهای دشمنان را با شکست مواجه می کند.»

ایشان گفته از کتابهای که محتوای غنی دارند حمایت می‎کنند، این البته حرف تازه ای نیست و بارها و بارها گفته شده. یعنی هربار که قرار است گفته شود ما خیلی اصولی کار می کنیم عنوان می‎شود که از کتابهای مذهبی  حمایت می کنیم. یکی نیست بگوید براد اگر قرار است کار خیری بکنی، نیاز نیست آن را در بوق و کرنا کنی. از کتابهای مذهبی با مختوا باید حمایت کرد و این چیز بدی هم نیست، خب لازم نیست این را داد بزنید تا آن دست ناشران فرصت طلب که کتابهای زرد مذهبی (کتاب های بازاری مذهبی) تولید می کنند به تحرک دربیایند. کسی که کار درست انجام می دهد، چه بگویید حمایت میکنیم و چه نگویید کار خودش را انجام می دهد. اصولا چنین شخصی اصلا برای حمایت کار نمی کند. آنها که دنبال جلب حمایتند کاسب کارانند. پس در چنین مواردی بهتر است طبق فرهنگ اسلامی خودمان اگر قرار است  کار خوبی هم بکنیم در خفا انجام شود!

اما گذشته از این ماجرا ایشان گفته اند که در این راستا و با هدف ترویج مردم به مطالعه کتابهای ارزشمند و جامع به هر ناشر و هر کتابی اجازه حضور در نمایشگاههای سراسری کتاب داده نمی شود.

خب شتر سواری که دولا دولا نمی شود یک کتابی یا قابل پچاپ هست یا نیست، اما وقتی شما بعد از این همه فیلتر و ممیزی به کتابی اجازه انتشار دادید، یعنی تایید شد که لااقل خلاف شئونات و سیاست‎های مملکت نیست، این دیگر چه صیغه‎ای‎ست که به هر ناشری که دلمان بخواهد اجازه حضور در نمایشگاه می‎دهیم و به  هرکسی هم که دلمان نخواهد اجازه نمی‎دهیم. این سلیقه ای کار کردن تا کجا ادامه می‎خواهد پیدا کند؟

ایشان در آخر صحبت‎هایشان هم گفته اند : معاون وزیر ارشاد اسلامی مراقبت از محتوای کتاب را رسالت اصلی ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه دانست و اضافه کرد: مراقبت از محتوای کتاب ما را به اهداف نظام اسلامی نزدیک کرده و ترفندهای دشمنان را با شکست مواجه می کند.

این یکی هم واقعا آنقدر توضیح واضحات است که نیاز به شرح ندارد!